Очни болести

  • 7.00лв.
  • без ДДС: 5.83лв.
  • Наличност:Няма наличност
  • Производител: ИК "Стено"
  • Модел: 954-449-222-4
Количество:

Ръководство за студенти от медицинските колежи


СЪДЪРЖАНИЕ:

Увод

1. Кратка анатомия на зрителния анализатор

2. Основни принципи на клиничната рефракция

3. Изследване на зрителната острота и рефракцията

4. Изследване на периферното зрение

5. Изследване на цветното зрение

6. Изследване на очните движениея

7. Изследване на зеничните реакции

8. Биомикроскопия

9. Офталмоскопия

10. Тонометрия

11. Изследване на слъзната система

12. Поставяне на очни медикаменти

13. Тоалет на очно болните

14. Следоперативни грижи за болните

15. Грижи за очно болните и хората с нарушено зрение

16. Поведение при спешни случаи

17. Средства за отична корекция (очила, контактни лещи, хирургическа корекция)

Библиография



 Увод

Офталмологията е една от най-вълнуващите специалности, която съчетава оптика, сложна електронна апаратура за диагностика, разнообразие от медикаменти за лечение и уникални хирургически способи.
В България специалистите с квалификация да работят в очен кабинет са лекарите офталмолози и медицинските специалисти по здравни грижи. Оптиците са само с техническо образование, а оптометристи в нашата страна на практика няма. Ето защо медицинските специалисти имат особено важна роля както в очния кабинет, така и в болничните заведения за специализирана офталмологична помощ. Тези специалисти се нуждаят от детайлно обучение, тъй като работата с хора с нарушено зрение е много специфична, а апаратурата, която се използва, е строго специализирана.
Очните болести са интердисциплинарна специалност и имат много допирни точки с останалите медицински специалности, ето защо всеки медицински специалист трябва да има основни познания по офталмология.
Спешните състояния в офталмологията изискват адекватна реакция от страна на медицинските специалисти независимо дали те работят в амбулатория за първична медицинска помощ, доболнична помощ или болнично заведение.
Хората с нарушено зрение са особена категория пациенти, които изискват специално внимание и се нуждаят от квалифицирана помощ за адекватна социална рехбилитация. Тези пациенти често имат и други здравословни проблеми и подходът към тях във всеки лекарски кабинет трябва да бъде съобразен със състоянието им.
Целта на настоящото ръководство е да даде най-обща представа за клиничните и инструментални методи, които се прилагат в офталмологията. Ръководството е предназначено за обучаващите се в медицинските колежи, но може да послужи и на специалисти, започващи работа в очен кабинет или отделение. Съдържанието на учебното ръководство е съобразено с учебните програми по очни болести на студентите от медицинските колежи.


Харектеристики
Автор(и) Христина Групчева, Златко Трифонов
Издател ИК "Стено"
Издание Първо
Година на издаване 2005
Размер 145 x 200 мм
Обем 96 стр.
Тип корица Мека
Език Български

Напишете мнение

Напишете мнение

Забележка: HTML не се потдържа!
    Лош           Добър